czwartek, 16 lutego 2012

Co należy zmienić w polskim sporcie?

W jaki sposób zmienić oblicze polskiego sportu - to pytanie zadaje sobie wielu z nas. Nie ma chyba jednego rozwiązania, który pozwoli na przełom w polskim sporcie. Być może Euro 2012 będzie takim właśnie momentem przełomowym, ale będzie raczej o to ciężko bez sukcesu polskiej reprezentacji na tej imprezie. W moim przekonaniu polski sport wymaga podejścia systemowego, by dokonać zmian w newralgicznych obszarach, w których nie odnosimy sukcesów. Budowa infrastruktury, by szkolić młodzież jest ważnym elementem w tej układance. Bez odpowiedniej infrastruktury, kompetentnych trenerów, zagranicznych wzorców treningowych będzie ciężko wytrenować młodzież, by odnosiła sukcesy w wieku juniora czy seniora. Dziś widać problem w przepływie informacji, brak skautingu w różnych dyscyplinach sportowych w Polsce czy wręcz brak indywidualnej ścieżki rozwoju młodych sportowców. To wszystko powoduje, że na późniejszych etapach rozwoju polscy sportowcy mają braki z lat wcześniejszych z uwagi na błędy w treningu. Nadrabiają wolą walki, charakterem, ale często nie wystarcza to na odniesienie największych sukcesów w Europie czy na świecie. 

Często jednak pojawia się inny problem związany z rozwojem polskich sportowców. Zdarza się, że mamy bardzo wielu znakomitych trenerów, są wyniki sportowe młodzieży w wieku do lat 15, ale nie ma kontynuacji w uprawianiu sportu z uwagi na brak stypendiów dla uzdolnionych, młodych sportowców.

Można również liczyć na pojedyncze sukcesów polskich sportowców (zapaśnicy, siatkarze, kajakarze, bokserzy, lekkoatleci, i inni), licząc na to, że będzie to punkt zwrotny w danej dyscyplinie sportowej, ale zwykle tych sukcesów jest zbyt mało, by mówić o przełomowych momentach dla polskiego sportu. 

Widać jasno, że system odpowiedzialny za rozwój polskiego sportu nie działa w odpowiedni sposób. Można go przyrównać do koła zębatego, w którym wyłamane są pojedyncze zęby i mechanizm jako całość nie działa. Polski sport może uratować poważna reforma systemowa, wykwalifikowani menadżerowie, wzmożony skauting, kompetentni trenerzy, którzy wyjeżdżać będą na zagraniczne staże, by podnosić swoje kwalifikacje. Droga jest długa, ale bodźce zewnętrzne, takie jak sukcesy polskich zawodników mogą znacznie wspomóc ten proces i przyspieszyć osiągnięcie celu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz