niedziela, 30 grudnia 2012

Historia Turnieju Czterech Skoczni

Turniej Czterech Skoczni to najbardziej prestiżowa impreza w skokach narciarskich, która odbywa się każdego roku w Niemczech oraz Austrii. Początki Turnieju Czterech Skoczni sięgają 1949 roku. Wówczas narodził się pomysł rozegrania zawodów w Partenkirchen. Pierwszy oficjalny konkurs został rozegrany w 1953 roku w dwóch miastach  Ga-Pa i Innsbrucku. Rywalizacja toczyła się pomiędzy skoczkami z sześciu krajów.


 Nie ulega wątpliwości jednak, że najważniejszą rolę w powstaniu Turnieju Czterech Skoczni odegrał Innsbruck. W 1951 roku zorganizowany został konkurs skoków, na który przybyło około 25 tysięcy widzów. W 1952 w Ga-Pa porozumiano się w kwestii organizacji znacznie większej imprezy sportowej dla skoczków narciarskich. Stronami porozumienia były: lokalny klub narciarski, zarządzający skocznią Bischofshofen. Czwartym gospodarzem imprezy Turnieju Czterech Skoczni został Oberstdorf. Warto dodać, że skocznia w Oberstdorfie nosi nazwę Große Schattenbergschanze, co oznacza Górę Cieni. Punkt konstrukcyjny K120. 


Początkowe konkursy Turnieju Czterech Skoczni były wygrywane przez Norwegów, Finów, Austriaków oraz Niemców. Polskim akcentem w tym turnieju była trzynasta lokata Józefa Huczka w 1956 roku. Dominacja skoczków fińskich, norweskich, niemieckich czy austriackich nie ulegała wątpliwości. Natomiast coraz częściej do głosu dochodzili skoczkowie innych krajów, przede wszystkim z byłego Związku Radzieckiego czy Japonii. 

Jednym z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich, którzy wygrywali Turniej Czterech Skoczni był Matti Nykaenen. W 1982/83 wygrał Turniej Czterech Skoczni, co więcej zdominował wówczas również Puchar Świata. Drugi Turniej Czterech Skoczni wygrał w sezonie 1987/88.

Innym znanym i niemniej utytułowanym skoczkiem był Jens Weißflog, który aż czterokrotnie wygrał Turniej Czterech Skoczni (1983/84, 1984/85, 1990/91, 1995/96). 

Rok 1996 był rokiem wielkich zmian w Turnieju Czterech Skoczni. Wprowadzono system KO. Zawodnicy rywalizowali w parach (teoretycznie rzecz ujmując i najprościej pisząc wygrany zawodnik z danej pary kwalifikował się do turnieju finałowego, w którym występowało ostatecznie 30 zawodników).

Najlepszym polskim zawodnikiem w tym turnieju, jak do tej pory, jest Adam Małysz. W 2000 roku Adam Małysz pobił rekord skoczni Schattenberg, uzyskując wynik 132,5 m. Jednak po kilku minutach wynik Małysza został pobity przez rewelacyjnego wówczas Martina Schmitta, który uzyskał 133 m. 

W pięćdziesiątym Turnieju Czterech Skoczni największym faworytem był nie kto inny jak Adam Małysz. Polski zawodnik jednak zajął dobre piąte miejsce w tej prestiżowej imprezie. Wielu kibiców uważało, że Małych pierwszy raz w historii zwycięży we wszystkich 4 konkursach. Tak się jednak nie stało i zwycięzcą został Sven Hannavald. 

Należy wspomnieć, iż Adam Małysz wygrał TCS w sezonie 2000/01, co jest najlepszym wynikiem w historii polskich skoków narciarskich. Warto dodać, że Adam Małysz w 2000/01 wygrał również wszystkie kwalifikacje, które poprzedzają konkursy w TCS.

Obecny turniej TCS 2012/13 rozgrywany jest niestety bez udziału Adama Małysza. Jednym z liderów polskiej grupy skoczków jest Kamil Stoch. Jak dotąd ciągle obowiązuje system KO. Ponadto obowiązuje również od kilku lat algorytm przeliczania siły wiatru, który wpływa na ostateczny wynik zawodnika. Najprościej pisząc - w przypadku wiatru sprzyjającego zawodnikowi - odejmowane są odpowiednio punkty. W odwrotnej sytuacji punkty są dodawane.


Turniej Czterech Skoczni cieszy się wielkim uznaniem wśród kibiców w naszym kraju. Bardzo wiele osób śledzi losy skoczków "na żywo", jeżdżąc na zawody do owych 4 miast, w których rozgrywane są zawody. Sprzyja to nawiązywaniu znajomości i poznawaniu kultury danego regionu. Sprzyja to także popularyzacji sportu w naszym kraju. Pozostaje mieć nadzieję, że polscy skoczkowie będą odnosić sukcesy w TCS, co pozytywnie przełoży się na uprawianie tak pięknego sportu dla ludzkiego oka, jakim są skoki narciarskie.









fc9068bdb982de1fdf4dbdbf21d75eca






1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń