środa, 2 stycznia 2013

Stadiony narodowe i nie tylko

Stadiony narodowe służą organizacji imprez sportowych i są jednocześnie wizytówką  danego kraju. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że stadion narodowy powinien służyć w jak największym stopniu społeczeństwu.

 Polski Stadion Narodowy w Warszawie

to jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów sportowych w Europie. Abstrahując od wpadek organizacyjnych w ostatnim czasie, które pojawiły się przy okazji rozgrywania meczu Polska - Anglia, to można stwierdzić, iż Polska ma czym się pochwalić i jednocześnie jest w stanie organizować imprezy na najwyższym poziomie. Zresztą Euro 2012 to jednoznacznie potwierdza - jesteśmy gotowi sprostać największym wyzwaniom.  



 źródło zdjęcia: http://euro2012.onet.pl

Bolączką jest jednak nadal sposób zarządzania stadionem, wprowadzenie odpowiednich procedur i rzetelne prowadzenie audytów, które pomogą rozwiązywać niedociągnięcia. Innym ważnym problemem Stadionu Narodowego jest sposób finansowania jego utrzymania. W tym celu powinny być jasno nakreślone plany strategiczne, których wdrożenie umożliwi organizowanie wydarzeń sportowych, przynoszących profity z tytułu sprzedaży biletów. 

Jak to robią inne kraje:

1. Stadion Olimpijski w Niemczech:








 


źródło zdjęcia: http://www.olympiastadion-berlin.de/stadion-besucherzentrum/bildergalerie/luftbilder.html

Na stadionie w Niemczech organizowane są liczne koncerty, odbyły się także msze papieskie, organizowane są zawody lekkoatletyczne i wiele innych imprez oraz wydarzeń, które bilansują finanse stadionu. Dodatkowo na stadionie organizowane są liczne wycieczki turystyczne, gdzie można poznać historię obiektu. Historia jest bogata, gdyż stadion powstał w 1916 roku a oddany do użytku w 1936 roku.

2. Stadion Wembley - jeden z największych stadionów w Europie. Stadion jest bardzo sprawnie zarządzany i wyróżnia się nowinkami konstrukcyjnymi - stadion posiada rozsuwany dach. Jednak najważniejszym elementem tej konstrukcji jest możliwość zdalnego ustawiania dachu w taki sposób, aby cień nie padał na murawę podczas rozgrywania meczu piłkarskiego. Takie rozwiązanie ułatwia znacznie oglądanie meczu w telewizji.









 źródło zdjęcia: http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_pictures/6490421.stm

Finansowanie stadionu Wembley odbywa się wielokanałowo. Przede wszystkim zostały podpisane umowy ze sponsorami strategicznymi: z firmą Umbro (firma produkuje: bluzy sportowe, spodnie dresowe i sprzęt piłkarski), firmą Coca-Cola czy Mars. Innymi sposobami finansowania obiektu jest organizowanie koncertów muzycznych, rozgrywanie meczów NFL, rugby czy organizowanie wyścigów. Odbywają się tutaj również wycieczki turystyczne - bilety można zamówić on-line.

Pomysłów jest wiele, aby odpowiednio sfinansować funkcjonowanie stadionu sportowego. Stadiony piłkarskie są już także budowane w krajach afrykańskich. Widać, że te państwa mają pomysł na ich utrzymanie, mimo że rozwój gospodarczy w tych krajach jest dużo niższy niż w Europie. Przykładem jest Etiopia - kraj który zamierza wybudować kilka dużych stadionów. W samej stolicy ma powstać kilka stadionów. W ciągu kilku lat ma powstać obiekt, który będzie w stanie pomieścić 60 tys. kibiców. Stadiony sportowe pomagają w rozwoju społeczno - gospodarczym danego kraju. Dlatego warto w nie inwestować, a następnie umiejętnie nimi zarządzać.




Zobacz aktualną zawartość bloga!

3 komentarze:

  1. Ciekawy artykuł. Niewątpliwe za sprawą Euro wybudowano w Polsce nowoczesne stadiony. Szkoda tylko, że nie posiadamy ani dobrych drużyn piłkarskich na europejskim poziomie, ani ludzi, którzy potrafiliby tymi stadionami zarządzać. stadion Narodowy stoi pusty całymi miesiącami.

    Zapraszam do zgłoszenia bloga do agregatora blogów sportowych:
    sport as usual

    Serdecznie zapraszam do obserwatorów bloga sport as usual
    oraz mojego bloga Olimpijski Spokój

    OdpowiedzUsuń
  2. Powstały stadiony, powstają nowe - mniejsze, budowane są hale sportowe, więc jest nadzieja, iż powstaną również mocne drużyny i reprezentacje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń