sobota, 19 stycznia 2013

Torba, plecak szkolny - jak wybrać?

Wybór plecaka szkolnego nie jest sprawą łatwą. Wiele sklepów oferuje różnego rodzaju plecaki. Ciężko zdecydować się na ten "najlepszy". Często zadajemy sobie pytanie - czym się kierować przy wyborze - ceną czy jakością. A może lepiej wybrać konkretną markę. Często plecak kiepskiej jakości podoba się dziecku - jak te wszystkie czynniki wziąć pod uwagę i wybrać optymalnie. Przede wszystkim plecak musi się podobać osobie, która ma go używać. 

Gdy zawęzi się listę przedmiotów, spośród których będzie dokonywany wybór - można wówczas przejść do oceny poszczególnych elementów i funkcjonalności plecaków. 

1. Ilość komór: jest to bardzo istotna kwestia

przy dokonywaniu wyboru i podejmowaniu decyzji. Typowy plecak posiada jedną bądź dwie komory. Jedna komora ogranicza rozdzielenie różnych przedmiotów w torbie - np. zapakowane śniadanie od książek. 

2. Dodatkowe kieszonki na drobiazgi: umożliwią one uporządkować podręczne przedmioty, np. długopisy. Dodatkowo umieszczone kieszenie usprawniają przechowywanie cenniejszych przedmiotów (np. portfel czy komórka, pieniądze). 

3. Każda torba szkolna powinna mieć regulowane ramiona, dzięki temu można łatwo dopasować plecak do wzrostu i budowy ciała. Noszenie plecaka nie może męczyć, gdyż noszony jest bardzo często i przez długi czas w szkole lub podczas dojazdów do szkoły.


4. Idąc tropem wygody - proszę zwrócić uwagę na wysokość plecaka. Zbyt wysokie plecaki mogą nie być wygodne dla niskich osób. Zdarza się, że różnica między plecakami wynosi nawet 15 cm lub więcej.

5. Warto zwrócić uwagę na usztywnienie pleców. Dla dzieci najlepiej, aby były one w pełni usztywnione. Wówczas takie torby są bardziej wygodne. Postawa dziecka jest wyprostowana, dzięki torbom o sztywnych plecach. Młodzież szkolna może mieć lekkie usztywnienie pleców. Do usztywnienia pleców lub szelek zwykle stosuje się różnego rodzaju pianki, gąbki wewnętrzne itd. 

6. Materiał wykonania: najlepiej dobrej jakości materiał, który nie będzie się przecierał. Zwykle dobre marki sportowe - takowe materiały stosują i używają do produkcji. Waga plecaka powinna być jak najmniejsza - w tym celu firmy produkujące stosują odpowiednie materiały.

7. Zastosowanie elementów odblaskowych zwiększa bezpieczeństwo w ciemności. Zwłaszcza podczas zimowych wieczorów. Elementy odblaskowe mogą być wszyte na szelce lub w innym miejscu torby. Takie umiejscowienie odblaskowego elementu zwiększa widoczność na drodze. Proszę jednak pamiętać, że warto mimo wszystko dodatkowo wyposażyć się w kamizelki odblaskowe, gdyż posiadają znacznie większy obszar odblasku.

8. Pomocne mogą być opinie o plecakach. Skoro inni kupili i są zadowoleni, to dlaczego Tobie ma ten plecak nie odpowiadać. 

9. Mocne szycia całego plecaka są istotne, gdyż ma służyć zwykle przez długi czas. 

10. Dodatkowe wyposażenie plecaka w postaci piórnika czy portfela

może być dodatkową zachętą do zakupu. Plecak z piórnikiem czy portfelem jest bardzo atrakcyjnym wyborem, gdyż bardzo często cena jest dużo niższa, aniżeli byśmy kupowali te przedmioty osobno. 

11. Patrz na detale - element do wieszania plecaka może się przydać. Podobnie może być z wyjściem na słuchawki - osobom, które lubią słuchać muzyki w drodze do szkoły - może takie rozwiązanie bardzo ułatwiać używanie mp3.Zobacz aktualną zawartość bloga!

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cenne wskazówki, dotyczące właściwego wyboru plecaka pozwoliły mi dokonać satysfakcjonującego zakupu:)

    OdpowiedzUsuń