czwartek, 17 stycznia 2013

Motywacja - jak do tego podejść

Motywowanie jest kluczowym zagadnieniem w wielu dziedzinach naszego życia. Problem motywacji występuje w pracy, w nauce czy sporcie. 

 Image courtesy of FreeDigitalPhotos.net
Ten ostatni przypadek motywacji - motywacja w sporcie - chciałbym szerzej opisać w tym blogu. Z problemem motywacji mają do czynienia nie tylko sportowcy, ale każdy z nas na każdym etapie życia. 

Motywacja związana jest z różnymi czynnikami, które w różny sposób mają wpływ na kompleksowe pojmowanie tego zagadnienia. Przykładem może być pogoda - jeśli pada deszcz i jest zimno - lubisz biegać?

Ile razy każdy z nas miał liczne postanowienia, takie jak: 
  • "schudnę w ciągu roku 5 kg"
  • "będę ćwiczył 3 razy w tygodniu po godzinie"
  • "będę biegał 4 razy w tygodniu"  
Zwykle takie postanowienia kończą się fiaskiem. Najczęstszymi wymówkami są tłumaczenia typu: nie mam czasu, jestem zmęczony, dużo pracuję, więc nie muszę ćwiczyć itd. Najlepszym sposobem zmotywowania się w takich sytuacjach jest stawianie sobie niewielkich celów i ich osiąganie. 

Lepiej powiedzieć sobie na początek, że "będę ćwiczył tygodniowo 3 razy po 15 minut". Wówczas osiągniecie tego celu staje się bardziej realne, a wszelki wysiłek powyżej zaplanowanych 15 minut będzie na plus. 

Stawiaj sobie konkretny - mierzalny cel. 

 Image courtesy of FreeDigitalPhotos.net
Jeśli do tej pory nie mogłeś przebiec 1 km bez przystanku - to takim celem może być właśnie dystans 1 km. Osiągnięcie takiego celu motywuje do postawienia sobie nowego wyzwania - 2 km bez przystanku. Jeśli do tej pory byłeś w stanie zrobić 10 pompek, to postaw sobie za cel zrobienie 15 pompek, następnie 20 itd. Każdy zdobyty cel dodaje nam chęci.

Stosuj wizualizację - ulubiony sportowiec może dodać nam skrzydeł. Motywuje do tego, by ćwiczyć i trenować tak jak on (oczywiście z zachowaniem odpowiednich proporcji - nie musisz być profesjonalistą). 

Słuchaj swojej ulubionej muzyki - dobra muzyka pobudza do działania. Czasami wywołuje efekt "gęsiej skórki". To sprawia, że chce nam się ćwiczyć lub przynajmniej zacząć ćwiczyć. 

Warto pamiętać, że zbyt duże natężenie motywacji powoduje upośledzenie sprawności działania. Tylko do pewnego stopnia wzrost natężenia motywacji, powoduje wzrost sprawności do działania. Po przekroczeniu punktu optymalnego następuje następuje spadek sprawności do działania do poziomu zera. Przykładem jest przesycenie sportowca motywacją - wówczas taki sportowiec popełnia błędy. Jest w gorszej formie psychicznej - zbyt mocno "naładowany" jest adrenaliną. Częsty obrazek u bokserów, którzy są bardzo spięci i nie walczą technicznie, lecz siłowo. Są wówczas wolni i przewidywalni. 

Przy motywowaniu bardzo istotna jest rola rodziny lub bliskiej Ci osoby. Bliska osoba może wspierać Cię w Twoich działaniach - słowa typu: "teraz nie możesz się poddać", "dasz radę", "możesz to zrobić - wierzę w Ciebie" itd. bardzo często pomagają nam w działaniu i osiąganiu kolejnych celów.

Rób małe kroki, a dojdziesz daleko i osiągniesz swe cele!


Zobacz aktualną zawartość bloga!

3 komentarze:

  1. Tylko jak się motywować, gdy na nic nie ma czasu. Uważam, że najlepsza motywacja to mieć partnera. Wtedy jeden na drugim wymusza dyscyplinę i wzajemnie się napędzają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, mając partnera łatwiej osiągać cele i motywować się do działania. Jeśli ktoś nie ma czasu, to warto zastanowić się nad priorytetami i ustalić, co jest dla tej osoby istotne. Jeśli priorytetem nie jest uprawianie sportu i dbanie o zdrowie, to należy skoncentrować się na ważnych rzeczach z punktu widzenia tej osoby.

      Usuń
  2. Świetny materiał zresztą to prawda iż motywacja w sporcie i nie tylko w sporcie to podstawa przyszłych sukcesów .

    OdpowiedzUsuń