sobota, 23 lutego 2013

Jak dbać o kręgosłup - ćwiczenia

Kręgosłup masz tylko jeden!

Ból kręgosłupa to częsty problem, który pojawia się wówczas, gdy nie dbamy o swój kręgosłup. Zastanawialiście się kiedyś czy dobrze dźwigacie ciężki przedmiot z ziemi, by go włożyć wyżej lub włożyć do szafki? Zbyt długie przesiadywanie w złej pozycji powoduje również ból kręgosłupa. Przesiadujemy około 1/3 czasu naszego życia. Przeciążenie kręgosłupa z powodu noszenia torby na jednym ramieniu to klasyczny problem, powodujący również schorzenia kręgosłupa. 



Co zrobić - jak ćwiczyć? 
  • ćwiczenie McKenziego - polega na tym, że kładziesz się na brzuchu, ręce kładziesz blisko głowy w odległości ok. 20 cm. Robisz wdech przez nos, unosisz się na rękach - następnie robisz wydech i utrzymujesz sylwetkę w górze przez jeszcze 5 sekund. Następnie wracasz do pozycji wyjściowej i powtarzasz ruch. Możesz tak ćwiczyć kilka razy w ciągu dnia. Ten film pokazuje technikę ruchu:

  • Możesz łączyć pracę z ćwiczeniami. Zamiast typowego krzesła możesz siadać na specjalnej piłce. Siedząc na piłce wzmacniasz mięśnie kręgosłupa. Utrzymanie stabilnej pozycji wymusza angażowanie mięśni, które pracują, tym samym się wzmacniają. Technika wygląda następująco:
    • siadasz na przodzie piłki
    • stopy powinny dotykać ziemi - odstęp między nimi powinna wyznaczać szerokość bioder
    • kąty w stawach kolanowych około 90 stopni, natomiast miednica nieco powyżej linii kolan. 

    Ćwiczeń z piłkami jest cała masa. Ważna jest technika wykonywania ćwiczeń. Najlepiej zaczynać pod okiem trenera, który doradzi i skoryguje ewentualne błędy techniczne.
  • Polecam również Nordic Walking - znakomita forma ruchu, która nie tylko wzmacnia mięśnie kręgosłupa (używanych jest 95% mięśni całego organizmu). Nordic Walking rozluźnia mięśnie szyi i karku, koryguje wady postawy. 
     
  • Joga to bardzo przydatna forma relaksu oraz trening, poprawiający stan naszego kręgosłupa. Technik jogi, które pomagają w bólach kręgosłupa, jest bardzo wiele. Joga musi być ćwiczona pod okiem wykwalifikowanego trenera i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
  • Nie zaniedbuj mięśni brzucha - odpowiedniej jakości mięśnie brzucha działają jak stabilne filary, które podtrzymują ciężką konstrukcję. W przypadku kręgosłupa mięśni brzucha odgrywają znaczącą rolę.

Kilku porad udziela również Profesor Stuart McGill z Kanady. Tłumaczy na tym filmie, jak ćwiczyć z piłkami, jak należy ćwiczyć brzuszki, jak ćwiczyć na maszynie oraz jak należy podnosić ciężar z ziemi.


 

Na koniec ciekawostka, która została poparta badaniami:
  • bardzo ważne jest wstawanie po przebudzeniu. Podczas snu kręgosłup zalewany jest dodatkową cieczą, która wciska się między kręgi. Dlatego też odpowiedni sposób wstawania jest bardzo istotny (badania pokazują, że osoby które wstawały zgodnie z zaleceniami skarżyli się blisko 25% rzadziej na ból kręgosłupa). Odpowiednie wstawanie polega na położeniu ciała na krawędzi łóżka, przekręceniu się na bok a następnie delikatnym opuszczeniu nóg na ziemię. Nie zginamy kręgosłupa, by szukać kapci. Po wstaniu z łóżka powinniśmy się starać utrzymywać kręgosłup jak najdłużej wyprostowany. Te kilkanaście minut będzie bardzo ważne dla Twojego kręgosłupa (źródło: men's health).

A Wy jak wzmacniacie kręgosłup?




Więcej na temat treningu kręgosłupa w kolejnych postach - serdecznie zapraszam
do śledzenia bloga. 



Wszelkie zaprezentowane ćwiczenia powinny być skonsultowane z lekarzem i trenerem.

Zobacz aktualną zawartość bloga!

3 komentarze:

  1. Tylko dużo ostanio chodzę, nawet po 6-8 km, ale nie wiem, czy to na kręgosłup akurat dobre.

    OdpowiedzUsuń
  2. Naturalny ruch nie powinien obciążać kręgosłupa. Jeśli utrzymujesz sylwetkę wyprostowaną i nie obciążasz jednostronnie kręgosłupa, to wszystko powinno być OK;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń