czwartek, 21 lutego 2013

Zrzuć kilogramy dzięki treningowi aerobowemu

Trening Aerobowy


Okres zimowy zwykle sprzyja przybieraniu na wadze. Wynika to z wielu powodów, przede wszystkim z braku ruchu, diety - jedzenia zbyt tłustych rzeczy lub posiłków zbyt obfitych.

Z pomocą przychodzi trening aerobowy. Ten rodzaj treningu zaleca się osobom, które chcą spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i pozbyć się zbędnych kilogramów. Trening aerobowy to trening związany z dostarczaniem tlenu do mięśni. Dlatego też trening aerobowy nie wiąże się nadmiernym obciążaniem mięśni, gdyż krew musi dostarczyć tlen mięśniom. 

Image courtesy of
FreeDigitalPhotos.net


Trening aerobowy jest optymalny wówczas, gdy jest prowadzony z taką intensywnością, iż tętno znajduje się w przedziale 55-85% tętna maksymalnego. 

Maksymalne tętno fizjologiczne wynosi: 220 

Dla przykładu:

220 - 30 (liczba 30 oznacza wiek) = 190 (maksymalne tętno)

Wynika z tego, że wysokość tętna, ćwicząc z intensywnością na poziomie 60% maksymalnego tętna (w naszym przykładzie maksymalne tętno wynosi 190), można wyliczyć następująco: 60%*190 = 114. 

Dosyć tej matematyki - na jakich ćwiczeniach się skoncentrować?


Na początek wybierz ćwiczenia, które nie będą zbyt intensywne dla Twojego organizmu. Ćwicz dłużej, ale bez nadmiernych obciążeń. Stawy nie będą cierpieć, dobrze dotlenisz mięśnie. Ten rodzaj treningu ma pozytywny wpływ na układ krążenia, zmniejsza ryzyko zmian miażdżycowych oraz ryzyko osteoporozy. Ale przede wszystkim spala tkankę tłuszczową.


Od czego zacząć?


Image courtesy of
FreeDigitalPhotos.net
Spacer - szybki spacer potrafi mocno zmęczyć. Możesz zacząć mniej intensywnie - pamiętaj o tętnie. Ostatnio Pan Robert Korzeniowski (wielokrotny Olimpijczyk w chodzie sportowym) wspominał, że marsz na świeżym powietrzu, to fantastyczny rodzaj ruchu. Spacer dotlenia mięśnie, nie jest wyczerpujący i niemal każdy może spacerować. 

Jest to najlepsza forma ruchu na początku treningu aerobowego dla osób, które nigdy lub bardzo rzadko w ciągu roku uprawiają sport. 

Spalasz kalorie i tłuszczyk, rozmawiając i spacerując. Jeśli będzie to robić regularnie zobaczysz efekty szybciej niż myślisz.

 
Jazda na rowerze - polecana dla osób otyłych. Osobiście nie jeżdżę na rowerze zbyt dużo z uwagi na problemy z kolanami, mimo że ten rodzaj sportu polecany jest przy problemach ze stawami.

Image courtesy of
FreeDigitalPhotos.net
Jazda na rowerze jest bardzo popularnym sportem w naszym kraju. Jazda na rowerze jest dobrym rozwiązanie, by spalać kalorie. Godzinna jazda na rowerze w tempie około 10km/h pozwoli spalić około 200 - 300 kalorii w zależności od intensywności jazdy oraz wagi ciała.


Nordic Walking - to rodzaj spaceru z kijkami, który angażuje około 95% mięśni naszego organizmu. Oczywiście wówczas, gdy technika marszu jest perfekcyjna. Nordic Walking pozytywnie wpływa na kręgosłup (wzmacniasz mięśnie), doskonale dotleniasz organizm, spalasz kalorie dużo bardziej niż przy zwykłym spacerze (angażujesz aż 95% mięśni, więc wykonujesz dużą pracę). Nordic Walking polecany jest osobom, które chcą schudnąć i zadbać o sylwetkę. Więcej na temat tego treningu znajdziesz tutaj.



Jazda na rowerku stacjonarnym - doskonałe ćwiczenie dla osób, które mają problemy z kolanami czy kręgosłupem. Trening powinien trwać około 20-30 minut. 

Image courtesy of
FreeDigitalPhotos.net
Obecnie większość rowerów treningowych posiada przyrządy pomiarowe, które pomagają podczas treningu utrzymać odpowiednie tempo i intensywność. Minusem może być nuda związana z brakiem przemieszczania się podczas treningu.


Intensywność na poziomie około 75% maksymalnego tętna przez okres 30 minut pozwala spalić około 300 kalorii. Warto jednak pamiętać, żeby zaczynać od takiej intensywności, którą będzie można utrzymać przez 30 minut. 


Pamiętaj: uprawianie sportu powinno zawsze odbywać się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.


Zaglądaj na bloga - niebawem dalsze wpisy na temat treningu aerobowego.


Ciekawostka:

Sportowcy, którzy uprawiają wyczynowo sport spożywają posiłki o kaloryczności dochodzącej nawet do 10 000 kcal. Nie ma to żadnego negatywnego wpływu na wagę. Intensywny trening powoduje, ze organizm potrzebuje dużej ilości kalorii i dostarczenie 8 000 - 10 000 kcal jest konieczne.


Czy przekonałem Cię, że warto uprawiać trening aerobowy?




Zobacz aktualną zawartość bloga!

11 komentarzy:

  1. ja swoją przygodę z aerobami zaczynałam od marszu :) teraz jest bieg, ciągle staram się pobijać swoje rekordy i mam nadzieję, że wkrótce dobije do dwucyfrowej liczby :)
    nordic walking również uprawiam, ale bardziej dla rekreacji w wolnej chwili...czyli także rzadziej :) jednakże gorąco polecam :)

    świetny post, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że aeroby przynoszą Ci takie rezultaty. Małymi krokami można zajść daleko i bić rekordy. Ja obecnie uprawiam Nordic Walking (zwłaszcza teraz zimą, gdy śniegu dużo) - świetnie się czuję po takim szybkim marszu z kijkami :)

      Pozdrawiam

      Usuń
  2. Ja uwielbiam indoor walking, choć staram się wprowadzać też sporo siłówki dla lepszych i szybszych efektów :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Indoor walking przez cały rok czy tylko w okresie jesienno - zimowym? Jaką "siłówkę" wprowadzasz do treningu? Pozdrawiam:)

      Usuń
  3. Ja polecam bieganie zimą. Super sprawa. Polepsza się odporność na infekcje, spala się tłuszcz i pokonuję zimową ospałość.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bieganie pozytywnie wpływa na nasz organizm. Jednak nie jestem zwolennikiem tylko tej jednej formy ruchu. Wolę łączyć treningi - wtedy więcej się dzieje, trening jest zróżnicowany. Pozdrawiam:)

      Usuń
  4. Ostatnio dużo chodzę. Jak przeczytałem o max tętnie, to od razu przypominają mi się wyścigi TdF, gdzie pokazywano tętno kolarzy na podjazdach. Zawsze było powyżej 200.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chód to rewelacyjny sposób na dotlenienie mięśni. No i nam nie grozi tętno 200 :)

      Usuń
  5. Jeśli chodzi o skuteczny sposób na redukcję tkanki tłuszczowej, z doświadczenia mogę polecić rower stacjonarny. Osobiście jestem jego ogromna zwolenniczką, gdyż w przyjemny sposób można osiągnąć naprawdę świetne efekty. A korzyści jakie niesie ze sobą taki trening jest znacznie więcej niż sama utrata wagi - można o tym przeczytać tu: http://aktywnoscfizyczna.wordpress.com/2013/03/06/korzysci-z-treningu-na-rowerze-stacjonarnym/ . Co więcej, można ćwiczyć w domu, w momencie, który nam najbardziej odpowiada, co także jest ogromną zaletą ćwiczeń na tym przyrządzie. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rowerek jest zalecany w wielu przypadkach. Jednak ja jestem zwolennikiem różnicowania treningu i zaskakiwania organizmu. Pozdrawiam

      Usuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń