czwartek, 28 lutego 2013

Rozwój sportowy dziecka dzięki piłce nożnej

W Polsce ruszyły piłkarskie programy szkoleniowe dla dzieci na wzór tych zachodnich. Co chwilę słyszymy o otwarciu nowej szkółki piłkarskiej, która szkoli systemem zaczerpniętym z Amsterdamu czy ze słynnych szkółek z Barcelony. Ponadto szkoleniem dzieci i młodzieży zajmują się także byli piłkarze. Pokazuje to przykład Piotra Reissa czy Romana Koseckiego


Image courtesy of
FreeDigitalPhotos.net
Pierwsze zajęcia piłkarskie zwykle zaczynają się w wieku 4-6 lat. Na tym etapie dzieci uczą się poprzez zastosowanie zabaw ruchowych. Uczenie przez zabawę przynosi spore rezultaty. Dzieci uczą się spostrzegawczości, podejmowania decyzji oraz współpracy w grupie. Zabawy są zróżnicowane w celu oddziaływania na dzieci w jak najbardziej optymalny sposób. 

Warto pamiętać o tym, że na tym etapie nie można dzieci oceniać. Wszelkie kategoryzowanie dzieci może negatywnie wpływać na samoocenę i dalszy rozwój dziecka. Piłka nożna dla dziecka winna być przyjemnością i bardzo miłym spędzaniem czasu. Nie może być presji na wynik. 

W celu zapewnienia odpowiedniego treningu sportowego w wieku 6 lat i wyżej, najlepiej zapisać dziecko do profesjonalnej szkółki piłkarskiej. Przykładem jest FCBEscola Varsovia. Oprócz treningów czysto sportowych, bierze się pod uwagę wyniki w nauce, zachowanie wobec nauczycieli czy higienę osobistą. Ta cała otoczka ma służyć kształtowaniu nie tylko piłkarza ale i człowieka. 

W szkółce FCBEscola szczególną uwagę zwraca się na aspekt techniki, czyli poruszanie się po boisku z piłką i bez piłki, strzały techniczne na bramkę, podnoszenie umiejętności gry pozycyjnej oraz precyzyjność podań. Zagłębiając się w szczegóły wygląda to następująco:
  • dzieci w wieku 6-7lat - pracują nad koordynacją i motorycznymi aspektami związanymi z piłką nożną
  • dzieci w wieku 8-9 lat pracują nad podstawowymi technikami gry w piłkę
  • dzieci w wieku 10-11 lat skupiają się nad kluczowymi zagadnieniami technicznymi oraz nad ulepszaniem swych umiejętności.
W FCBEscola Varsovia oferuje się ponadto dzieciom naukę języka hiszpańskiego w celu zachęcenia dzieci do nauki języków obcych. Dzieci rozwijają się na wielu płaszczyznach, dzięki temu zachęcane są do osiągania celów w przyszłości.

Image courtesy of
FreeDigitalPhotos.net
Warto dodać, że w szkółce panują określone zasady i reguły postępowania. Liczy się szacunek wobec drugiego człowieka, nie ma żadnych usprawiedliwień w przypadku agresji. Treningom przyświeca motto: sędzia zawsze ma rację, nawet jeśli się myli. Jasne i przejrzyste zasady kształtują w młodym człowieku postawę szacunku wobec drugiego człowieka, postępowania zgodnie z zasadami.

Reasumując, piłka nożna ma pozytywny wpływ na zdrowie dzieci (fizyczne oraz psychiczne). Dzieci nie są otyłe, mają szybszą przemianę materii, są lepiej dotlenione. Gra zespołowa powoduje, że dzieci lepiej współpracują w grupie. Każde zagranie to rodzaj podejmowania decyzji. Dziecko uczy się odpowiedzialności oraz systematyczności, co przekłada się na osiąganie celów.



Zobacz aktualną zawartość bloga!

3 komentarze:

  1. Co do tego, że uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na duszę i ciało to nikogo raczej nie trzeba przekonywać. Problem z tymi szkołami piłkarskimi jest dla większości nie do przeskoczenia. Po prostu ludzie nie mają pieniędzy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Problem pieniędzy wynika zwykle z powodu nieodpowiedniego nimi zarządzania. Jak widzę lub słyszę, gdy rodzice pozwalają sobie na używki, a dziecku nie sfinansują lekcji gry na skrzypcach czy miesięcznych zajęć piłki nożnej, to gotuje się we mnie krew. Ludzie nie mają pieniędzy, ale większość dzieci posiada drogie telefony komórkowe. Czy to nie paradoks?

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń