niedziela, 10 lutego 2013

Sport dla dzieci - tenis ziemny

Image courtesy of FreeDigitalPhotos.net
Uprawianie sportu wpływa bardzo pozytywnie na rozwój dziecka. Dzieci, które uprawiają sport łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami, mają wyższą samoocenę, są zdrowsze, lepiej się uczą. Po kilku latach regularnego uprawiania sportu widać wyraźnie, że takie osoby radzą sobie lepiej z motywacją, potrafią osiągać założone cele, nie zniechęcają się drobnymi porażkami. 


Ponadto w dorosłym życiu osoby, które uprawiały sport w dzieciństwie potrafią działać w grupie, posiadają umiejętność pracy nad wspólnym projektem, w pracy są odporne na stres, który towarzyszy nam coraz częściej w obecnych czasach. 

W początkowej fazie rozwoju dziecka z pewnością wystarczy pozwolić dziecku bawić się z rówieśnikami. W późniejszym etapie może próbować jazdy na rowerku biegowym. Dziecku sprawia to ogromną radość, uczy się koordynacji oraz robi pierwsze kroki w kierunku sportu.

Powstaje pytanie - jaki sport dla dziecka będzie najlepszy. Interesuje się wieloma, więc trudno wybrać dla niego ten najlepszy. Zdarza się często, że dziecko samo wybiera rodzaj sportu. Od najmłodszych lat wie, co sprawia mu największą przyjemność. Może się jednak zdarzyć, że dziecko będzie chciało grać w piłkę nożną i tenis albo jeździć na łyżwach i na rowerze. Moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, by dziecko rozwijało się w kilku różnych dyscyplinach, skoro je to cieszy. Prawdopodobnie w starszym wieku zdecyduje o wyborze sportu, który najbardziej mu odpowiada. Nie można dziecka zmuszać i wywierać presji, bo jest to negatywne z psychologicznego punktu widzenia. 


Kiedy dziecko może zacząć uprawiać tenis ziemny. 


Już w wieku 5 lat dziecko może stawiać pierwsze kroki na korcie tenisowym. Warto jednak pamiętać, że trening odbywać się powinien pod okiem instruktora z odpowiednimi kwalifikacjami. Dziecko uczy się gry, używając sprzętu dostosowanego do wieku.

Poniżej krótki film, który pokazuje jak dzieci trenują tenis ziemny:

 
 źródło: youtube.com

Zwykle jest to drewniana rakieta i gąbczasta piłka - trening jest zabawą na korcie o wymiarach 6 x 12 m. Ten etap tenisa zwany jest mini - tenis. Drewniana rakietka umożliwia dziecku przebijanie piłki przez siatkę o wysokości około 80 cm. Tak mała rakietka nie wymaga wielkiej siły, natomiast z łatwością dziecko ćwiczy technikę. Przede wszystkim dziecko ćwiczy forhend, bekhend, wolej oraz serwis. Opanowanie podstaw techniki zajmuje zwykle od roku do 2 lat.

Drugim etapem treningów gry w tenis jest opanowanie gry na korcie o wymiarach 9 x 18 m. Rakietka posiada krótszą rączkę w porównaniu z typową rakietą tenisową. Siatka jest wyższa o około 5 cm. Uderzenia rakietą strunową umożliwia posyłanie piłek na dalszą odległość, co może sprawiać dzieciom większą przyjemność z gry. 

Image courtesy of FreeDigitalPhotos.net
Ostatnim etapem jest gra na kortach normalnych. Jest to wiek powyżej dziesiątego roku życia. Dzieci muszą posiadać odpowiednia siłę fizyczną oraz odpowiednią jakość ruchową.

Tenis rozwija ogólną sprawność ruchową. Natomiast nie ma wytycznych, które by jednoznacznie mówiły, jakimi cechami powinno wyróżniać się dziecko, by mogło odnosić sukcesy w tym sporcie. Wysokie dzieci mogą lepiej serwować, mają dłuższy zasięg ramion, być może silniejsze uderzenie rakietą, ale gorzej ruszają się po korcie, mogą grać gorzej przy siatce. Sukcesy odnosili zarówno zawodnicy, którzy dysponowali niższym jak i wyższym wzrostem. 

Warto pamiętać o roli trenera. Powinna być to osoba, która posiada doświadczenie oraz wiedzę i kwalifikacje. Technika w każdym sporcie jest najważniejsza. To właśnie detale zawsze decydują o zwycięstwach bądź porażkach. Dlatego od najmłodszych lat warto szlifować technikę pod okiem najlepszych trenerów. 

Jeśli dziecko ma osiągnąć sukcesy na miarę Agnieszki Radwańskiej czy Jerzego Janowicza, to musi rozpocząć treningi tenisa w wieku maksymalnie 7 lat. Tenis ziemny jest sportem, w którym bardzo ważna jest technika, więc należy treningi rozpoczynać w jak najmłodszym wieku. Pamiętajmy jednak, by nie stawiać dziecku zbyt ambitnych celów. Dziecko może samo wyznaczyć sobie cel, do którego będzie dążyć. Pamiętajmy także, by z dzieckiem rozmawiać, bo ktoś może być lepszy i trzeba czasami przegrać.

Dziecko powinno cieszyć się sportem, wiedzieć że tenis pomaga być zdrowym. Sukcesem dla dziecka powinno być to, że uprawia sport. Wszelkie inne sukcesy, które będą się pojawiać będą na plus. Niektóre dzieci osiągną sukces w danym mieście, inne - w województwie, jeszcze inne - na poziomie krajowym. Poziom międzynarodowy zarezerwowany jest dla najbardziej utalentowanych osób.



Zobacz aktualną zawartość bloga!

5 komentarzy:

  1. Coś na ten temat mogę powiedzieć. Najważniejszy jest trener lub osoba, która nauczy i wprowadzi dziecko w świat sportu. Z tym niestety jest problem, bo trzeba być jeszcze dobrym psychologiem, a z tym to jest duży problem. Wiąże to się z pojęciem tzw talentu. Uważam, że talent to jest bzdura. Największe beztalencie dobry trener doprowadzi do mistrzostwa. Teza dyskusyjna, ale nie do końca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uważam, że jeśli ktoś nie ma talentu, to nie osiągnie w danej dyscyplinie poziomu mistrzowskiego. Nie znam takich przypadków, ale jeśli nawet są - to bardzo bardzo rzadko.

      Usuń
  2. Też gdzieś czytałem, że podważana jest teza o talencie, jako niezbędnej cesze do sukcesu. Podobno wszystko można wytrenować. Trudno jednak w to uwierzyć.

    Natomiast to, że dzieci trenują to jest fakt. Myślę, że im to nie szkodzi, a pomaga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może podważano tezę o talencie. Nie znam wyników i badań, więc nie mogę się wypowiedzieć ;) Ostatnio podważano tezę o pozytywnym wpływie gorzkiej czekolady na ludzkie serce, a ciągle wielu ją poleca :)

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń